вихідні: субота, неділя

8 листопада 2018

Круглий стіл в ОНАХТ по просуванню Індустрії 4.0

Зміни, які відбуваються в промисловості під впливом інформаційних технологій, допомагають значно збільшити ефективність виробництва продукції і якість послуг у всьому світі. Застосування таких технологій описується в даний час терміном «Індустрія 4.0» (Industrie 4.0), який походить від назви програми німецького уряду, представленої в 2011 році на промисловій виставці в Ганновері. Зараз термін «Індустрія 4.0» стали використовувати як синонім четвертої промислової революції. Суть її в тому, що сьогодні матеріальний світ з'єднується з віртуальним, в результаті чого народжуються нові кіберфізічні комплекси, об'єднані в одну цифрову екосистему.

В Україні такі процеси йдуть з великими труднощами, і на це є ряд причин. Проте, лід рушає - так, в лютому 2018 року Асоціація підприємств промислової автоматизації України (АППАУ) в Одесі відкрила регіональний центр «Індустрія 4.0». Центр заробив на базі лабораторії мехатроніки і робототехніки MiRONAFT в Одеській національній академії харчових технологій. Головними завданнями регіонального центру 4.0 були проголошені: популяризація технологій 4.0 в промислових сегментах на регіональному рівні, збільшення кількості сервісів, видів діяльності і акцій, спрямованих на поширення знань про Індустрію 4.0, поліпшення співпраці між інноваторами 4.0, подальше навчання і координація дій всіх потенційних розробників в промислових хайтек.

В ім'я виконання цих завдань 2 листопада 2018 року в Одеському регіональному центрі «Індустрія 4.0» на базі лабораторії MiRONAFT ОНАХТ відбувся круглий стіл «Створення регіональної екосистеми промислових хайтек. Взаємодія ЗВО з ринком». На зустрічі були присутні науковці з багатьох технічних університетів, а також ряд представників індустріального сектора. Були представлені ХАІ, ОНАХТ, ОНПУ (були представлені 5 кафедр IT-напрямку), ОНАЗ, ОМА, комерційні фірми «Айсберг», «С-інжиніринг», «НоватекЕлектро».

На початку зустрічі гості були ознайомлені з діяльністю лабораторії MiRONAFT, спрямованої на популяризацію ідей Індустрії 4.0. Керівник лабораторії Віктор Єгоров розповів про виграний тендер одеської мерії (проект лабораторії FabLab), про здобуті вже обладнанні - більше десятка 3D-принтерів, сучасні роботи, комп'ютери, прилади, оснащення вузлів автоматизації. Також були продемонстровані зроблені на основі цього обладнання лабораторії промислової робототехніки, гідравліки, пневматики, 3D принтерів, сучасний потужний комп'ютерний клас. Ці лабораторії, як приклад просуванні Індустрії 4.0, не стоять порожніми, а активно використовуються як в навчальному процесі ОНАХТ, так і в якості наочної ілюстрації та джерела інформації про сучасний стан IT-галузі і автоматизації для численних екскурсій школярів, студентів, представників вишів і підприємств.

Олександр Юрчак, генеральний директор АППАУ, виступив з центральною презентацією круглого столу, на якій змалював існуючий стан речей з впроваджень інновацій в Україні. Багато компаній працюють ще в системі 3.0, впровадження робототехніки, штучного інтелекту, 3D-друку, Інтернету речей, хмарних технологій, технологій big data, віртуальної і доповненої реальності натрапляють на цілком зрозумілі перешкоди, викликані відставанням промислових технологій і відсталості мислення керівників. Учасники круглого столу наголошували також на необхідності зміни програм підготовки ЗВО фахівців в області автоматизації і інформаційних технологій. Спікер запросив присутніх взяти участь в комітетах з розробки та адаптації стандартів автоматизації ТК 185.

Марія Колесник, координатор 4.0 від ХАІ, поділилася відомостями про успішне отримання зарубіжних грантів на дослідження в області IT, розповіла про досвід успішної співпраці з ХНУРЕ і ХПІ.

Представники Одеського політехнічного університету вручили презентації про свої розробки Олександру Юрчаку для подальшого їх вивчення експертами АППАУ і поширення інформації про них в центрах Індустрія 4.0.

Дискусія, що зав'язалася серед учасників круглого столу після цих виступів, показала недостатню інформованість присутніх про діяльність АППАУ і центрів Індустрії 4.0 в Україні, тому було прийнято рішення про розсилку зацікавленим особам і організаціям релізів подій в руху 4.0.

У другій половині дня учасники відвідали з екскурсіями виробництва компаній Одескабель і ТелекартПрібор, ознайомилися з сучасним станом використання обладнання IT і автоматики на одеських підприємствах.

В цілому зустріч за круглим столом і супроводжуючі його дискусії були надзвичайно корисними для становлення руху Індустрії 4.0 в Одесі, були прийняті рішення про створення спільних навчальних матеріалів, про створення нових центрів 4.0 на Україні (в першу чергу в Харкові і в Києві), про формування центрів експертизи 4.0, про синхронізацію зусиль для отримання грантів для фінансування проектів.

Директор інституту комп'ютерних систем і технологій
"Індустрія 4.0" Сергій Котлик